spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie SUV nový, dá sa povedať prevratný design, ktorý dokáže osloviť všetkých milovníkov hypermoderného a dynamického designu.

Model IONIQ 6 teraz značka Hyundai odhaľuje ako druhého člena produktového radu IONIQ, špecializovaného na elektromobily. Na prvý pohľad je zrejmé, že podobne ako iné značky, vracia sa tento model ku klasistejším tvarom sedanu so splývavým zadkom.

Dominantná je viditeľná snaha o aerodynamickosť, korunovaná výsledkom súčiniteľa aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,21. Toho dosahuje vozidlo vďaka nízkej prove, aktívnym vzduchovým klapkám, minimálnym škáram a digitálnym vonkajším spätným zrkadlám.

K tomu prispievajú aj elipticky tvarovaný a krídlom inšpirovaný spojler s wingletom, usporiadanie zadnej partie pripomínajúce zadnú časť lode a špeciálne prvky na oboch stranách zadného nárazníka. Snaha dosiahnuť čo najlepšiu aerodynamiku je zjavná dokonca aj na spodnej strane vozidla, či už ide o kompletné zakrytie podvozku, optimalizované deflektory alebo zmenšené medzery medzi kolesami a ich podbehy.

Vysoko umiestnené brzdové svetlo s parametrickými pixelmi vytvára pri brzdení neprehliadnuteľný svetelný podpis zadku. Jedinečnosť modelu IONIQ 6 umocňuje aj novo navrhnuté logo „H“ značky Hyundai na prove a zadnej časti vozidla.

Prvé dojmy z designu karosérie necháme na každom z čitateľov. Dojem sklamania, ktorý sa môže z trochu neproporcionálnych tvarov dostaviť, snáď časom pominie a oko si nájde detaily, ktoré vnímanie celku vylepšia. Môže to byť napríklad spojler, akoby vyplávajúci zo zadného okna, čo pripomína niektoré modely Porsche.

Interiér
Vývoj interiéru prebiehal súbežne s exteriérom. Snahou bolo maximalizovať a optimalizovať vnútorný priestor a predĺžiť prednú aj zadnú časť interiéru. Výsledkom je aerodynamická silueta exteriéru a súčasne priestranný interiér.

Platforma E-GMP umožnila dizajnérom predĺžiť prednú aj zadnú časť interiéru. Tým vytvorili optimalizovaný priestor pre nohy a súčasne dosiahli celkovo nevšednú priestrannosť, ktorá cestujúcim zaručuje príjemný pobyt vo vnútri vozidla. Platforma sa vyznačuje aj úplne plochou podlahou, umocňujúcou pocit rozľahlosti a slobody pohybu.

Ďalším príkladom usporiadania interiéru je ergonomicky navrhnutá ovládacia jednotka, ktorej centrálne umiestnenie minimalizuje rozptyľovanie pozornosti vodiča. Prístrojová doska s modulárnymi dotykovými displejmi nesie 12“ obrazovku informačného a zábavného systému s kompletnou ponukou dotykového ovládania a 12“ digitálny panel združených prístrojov. Stredová konzola pripomína svojim stvárnením most a poskytuje praktické odkladacie priestory.

Dvojfarebné ambientné osvetlenie vytvára v interiéri modelu IONIQ 6 príjemnú atmosféru. Užívatelia majú na výber z palety 64 farieb a šiestich dvojfarebných motívov. Režim „Speed ​​Sync Lighting“ umocňuje zážitky z jazdy ešte väčšími emóciami zmenami jasu vnútorného osvetlenia v závislosti od rýchlosti jazdy. Priestor v kabíne pre cestujúcich ešte ďalej opticky zväčšuje odstránenie tlačidiel na vnútornej strane dverí. Súčasne tým vzniklo aj viac miesta na odkladacie priestory. Transparentné ozdobné prvky na prístrojovej doske, priehradka vo dverách a spodný kryt konzoly ešte viac umocňujú pocit priestornosti.

Svetová premiéra modelu IONIQ 6 sa uskutoční v júli, kedy Hyundai zverejní kompletné špecifikácie vrátane prvkov výbavy a vyspelých technológií elektrifikovaného aerodynamického automobilu.

spot_imgspot_img