spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už piatej generácie. V predaji je od roku 2019. Na vrchole modelového radu RAV4 ako doposiaľ najvýkonnejšie prevedenie tohto radu s maximom výkonu 306 koní je RAV4 Plug-in Hybrid, poháňaný spaľovacím motorom 2,5 litra Hybrid Dynamic Force. Verzia s pohonom predných kolies disponuje maximálnym výkonom 218 k, resp. 222 k v prípade inteligentného elektrického pohonu všetkých kolies (AWD-i).

Pre modelové prevedenie 2023 Toyota odhaľuje sériu vylepšení. Celý rad zmien je zameraný na väčší komfort na palube vozidla. Zdokonalené sú nové multimediálne systémy a nový digitálny prístrojový štít s možnosťou prispôsobenia podľa potrieb vodiča. Vylepšenia sa dotýkajú aj bezpečnosti, konkrétne nových funkcií, o ktoré bol rozšírený paket bezpečnostných technológií Toyota Safety Sense.

Nová multimediálna sústava
Nová RAV4 používa najnovší multimediálny systém s novou 10,5″ obrazovkou s vysokým rozlíšením. Už v štandarde je systém vybavený cloudovou navigáciou pre presné plánovanie trás na základe nepretržite aktualizovaných informácií vrátane dopravných informácií v reálnom čase a udalostí na trase.

So štvorročným dátovým balíčkom on-line služieb „Smart Service“ od Toyoty sú zákazníkom k dispozícii najnovšie multimediálne a navigačné systémy bez nutnosti párovať chytrý telefón s vozidlom.

Bezproblémové užívateľské prostredie garantuje doplnková mobilná aplikácia MyT, pomocou ktorej môže majiteľ sledovať rôzne informácie vozidla, ako napr. analýzu jázd, stav paliva v nádrži, varovanie alebo sledovanie polohy vozidla.

Pohodlie zvyšuje štandardná podpora konektivity smartfónov cez Android Auto, resp. bezdrôtová integrácia chytrých telefónov pomocou technológie Apple CarPlay.

S vozidlom je možné komunikovať aj pomocou nového palubného hlasového agenta, ktorý reaguje na hlasové príkazy na nastavenie klimatizácie, používanie multimédií, telefonovanie alebo napr. otvorenie a zatvorenie okien. Agent „Hey Toyota“, dostupný aj v slovenčine, rozumie prirodzenej reči, takže keď napríklad poviete „Je mi zima“, zareaguje zatvorením okien alebo zvýšením teploty klimatizácie.

Na želanie je k dispozícii aj ďalší multimediálny systém s rozšírenou ponukou funkcií pre RAV4 Plug-in. Ten zahŕňa vstavanú navigáciu so spoľahlivým fungovaním aj bez dostupnosti dátového pripojenia. Rovnako rozpoznáva diaľničné značenie, informuje o počasí v danej lokalite a upozorňuje vodiča na nízkoemisné zóny s obmedzením vjazdu.

Služby poskytované na diaľku
Nová Toyota RAV4 predstavuje ďalšie diaľkové funkcie s dostupnosťou odkiaľkoľvek mimo vozidla. Odpadajú tak klasické obavy, či po opustení vozidla nezostalo otvorené okno, odomknuté dvere alebo zapnuté svetlá – zabezpečenie vozidla je možné kedykoľvek ľahko skontrolovať pomocou diaľkových oznámení. Uvedená funkcia je súčasťou štandardnej výbavy všetkých prevedení novej RAV4.

Ďalej môžete na diaľku zamykať a odomykať dvere – túto praktickú funkciu využijete v situáciách, keď vozidlo potrebuje dočasne sprístupniť iná osoba bez kľúčov, napríklad kuriér s balíčkom alebo obsluha pri vysávaní vozidla. Tiež je možné rozblikať výstražné svetlá k ľahšiemu vyhľadaniu vozidla na veľkom alebo rušnom parkovisku. Uvedené funkcie sú novo štandardom pre strednú výbavovú líniu, spoločne s diaľkovým ovládaním klimatizácie na predhriatie alebo vychladenie kabíny ešte pred vyjazdením.

Nový digitálny prístrojový štít
Tento prvok výbavy pre všetky prevedenia novej Toyoty umožňuje vodičovi ľahko sledovať všetky kľúčové parametre vozidla s cieľom čo najmenej odvádzať pozornosť od riadenia a dopravnej situácie. Nová RAV4 predstavuje nový digitálny panel v kaplnke prístrojov s možnosťou nastavovať spôsob zobrazenia podľa potreby. Veľký 12,3″ TFT displej ponúka štyri štýly a tri usporiadania zobrazenia, kedy si vodič môže podľa situácie zvoliť najviac relevantné informácie, ako napr. digitálny rýchlomer a digitálne kruhové ukazovatele alebo ďalšie informácie vrátane ukazovateľa eko jazdy, informácií o prehrávaných skladbách alebo zobrazenie adaptívneho tempomatu.

Pre uvedené usporiadania sú k dispozícii štyri rôzne štýly (Casual, Smart, Sport a Tough) na dokreslenie atmosféry. Nová jednotka je štandardom pre všetky výbavové línie s výnimkou základného modelu so 7″ panelom združených prístrojov.

Bezpečnostné technológie
Nová RAV4 prináša vylepšené funkcie bezpečnostných technológií Toyota Safety Sense, ktoré varujú vodičov a pomáhajú zamedziť ešte širšiemu spektru najčastejších dopravných nehôd.

Predkolizný bezpečnostný systém (PCS) je doplnený o asistenta prechádzania križovatiek pre bezpečnejšie odbočovanie. Ak rozpozná systém križujúci vozidlo v zamýšľanej trajektórii jazdy alebo chodcov pri prechádzaní vozovky v dráhe vozidla, reaguje upozornením vodiča a podľa potreby sám začne brzdenie v snahe zamedziť zrážke.

Novinkou je aj núdzový asistent riadenia, ktorý pomáha vodičovi vyhnúť sa chodcovi, ktorý náhle vstúpil do vozovky, ale súčasne udržať kontrolu nad vozidlom bez opustenia daného jazdného pruhu. V prípade plug-in hybridného prevedenia RAV4 tento systém taktiež rozpoznáva a reaguje na bicykle a zaparkované vozidlá. Systém PCS pre plug-in hybridný RAV4 ďalej novo rozpozná vozidlo prichádzajúce v protismere v rovnakom jazdnom pruhu a začne kroky na zníženie rizika čelného stretu.

Nové odtiene karosérie
Pre všetky výbavové línie hybridný a plug-in hybridný RAV4 (s výnimkou verzie Adventure) bude k dispozícii nový odtieň karosérie, biela perleťová Platinum. Pre stupeň výbavy Selection (pri oboch verziách) sa predstavuje dvojfarebné prevedenie v kombinácii bielej perleťovej Platinum a metalického odtieňa Midnight Black.

Zmeny sa týkajú celého modelového radu zahŕňajúceho benzínové, hybridné a plug-in hybridné prevedenie, čím sa originálny najpredávanejší rekreačný model SUV na svete stáva ešte atraktívnejšou voľbou. Výroba Toyoty RAV4 v modelovom prevedení 2023 bude zahájená v 3. štvrťroku 2022.

spot_imgspot_img