spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Renault Kangoo Van dostáva osobnú aj elektrickú verziu

O novom modeli Renault Kangoo Van a jeho inováciách sme už písali. Kangoo vyrába od roku 2011 závod Renaultu v Maubeuge v kraji Hauts-de-France pre zákazníkov z celého sveta. Teraz značka rozširuje ponuku tohto modelu o dve ďalšie prevedenia. Osobný model Renault Kangoo a úžitkový automobil Renault Kangoo Van E-Tech elektrický.

Na zabezpečenie výroby nového radu Kangoo spolu s partnerskými vozidlami Mercedes-Benz Citan a Nissan Townstar a na zabezpečenie kvality na najvyššej úrovni investoval Renault do tohto závodu 450 miliónov eur. Inštalovaná tiež bola nová montážna linka na batérie. Elektromotor nového Kangoo Van E-Tech elektrický sa vyrába v závode Renaultu v Cléone v Normandii.

Osobný model môže byť zaujímavou alternatívou pre zákazníkov, ktorí vyžadujú praktické veľkopriestorové vozidlo. Ponúka ložnú plochu až 2,7m. A to vďaka sedadlám vr. sedadlá spolujazdca, sklopným do úrovne podlahy. Samotný batožinový priestor má objem 775 l. Pohon obstarávajú pohonné jednotky 1.3 TCe a 1.5 Blue dCi. Disponuje radom asistenčných systémov, vrátane systému Easy Pilot. Na slovenskom trhu začína ponuka čiastkou 590 000 Kč vr. dph.

V tomto texte sa ale viac sústredíme na špecifiká, týkajúce sa elektrifikovaného modelu. Renault ponúka svoje elektrické Kangoo od konca roku 2011. Za ten čas ho predal asi 70 000 kusov, čo predstavuje každý piaty predaný úžitkový elektromobil v Európe.

Dojazd 300 kilometrov v cykle WLTPi
Vďaka novej lítium-iónovej batérii s využiteľnou kapacitou 45 kWh ponúka nový Renault Kangoo Van E-Tech elektrický dojazd až 300 km v cykle WLTPi. Batéria, ktorá je umiestnená pod podlahou vozidla, nijako nezasahuje do nákladového priestoru a neznižuje jeho kapacitu.

Šesť jazdných režimov
Nový elektrický Renault Kangoo Van E-Tech je vybavený motorom s výkonom 90 kW a okamžite dostupným krútiacim momentom 245 Nm. Okrem bežného jazdného režimu má vodič k dispozícii aj režim Eco, obmedzujúci výkon a maximálnu rýchlosť vozidla. Optimalizuje tak dojazd a je vhodný najmä v prípade prevozu ľahších nákladov.

Klasické hydraulické brzdenie je doplnené o systém ARB (adaptívne regeneratívne brzdenie), ktorý maximalizuje množstvo rekuperovanej energie nezávisle na zvolenom režime. Tu si môže vodič vybrať medzi tromi úrovňami rekuperácie brzdnej energie:

– Sailing (režim B1): režim s obmedzenou regeneráciou, vhodný pre riadenie na diaľniciach a cestách pre motorové vozidlá.

– Drive (B2): stredný regeneratívny režim pre univerzálne využitie s rovnakým pocitom ako pri využití pedála vo vozidle so spaľovacím motorom.

– Brake (B3): maximálny regeneratívny režim pre využitie v zápchach a na horách.

Jednotlivé kombinácie jazdných režimov a spôsobov rekuperácie brzdnej energie tak ponúkajú vodičovi 6 jazdných režimov, umožňujúcich optimalizovať dojazd podľa spôsobu využitia vozidla a podmienok prevádzky. Informácie o zvolenom jazdnom režime, riadení tokov energie a o asistenčných systémoch môžu byť sústredené na plne prispôsobiteľnom digitálnom 10-palcovom displeji, ktorý je k dispozícii za príplatok.

Nabíjanie
Na dobíjanie batérie ponúka nový Renault Kangoo Van E-Tech elektrický možnosť vybrať si z 3 typov nabíjacích zariadení. Štandardne je vybavený trojfázovou 11 kW nabíjačkou, vhodnou pre všetky typy domáceho nabíjania.

Za príplatok je k dispozícii 22 kW nabíjačka na rýchle nabíjanie vo verejných nabíjacích staniciach a tiež 80 kW nabíjačka na rýchle nabíjanie na jednosmerný prúd, umožňujúca dosiahnuť dojazd 170 km (cyklus WLPT) za 30 minút. Vozidlá vybavené 22kW a 80kW dobíjacími systémami majú batériu vybavenú systémom vodného chladenia.

Batériu nového Kangoo Van E-Ttech elektrický možno dobiť z 15% na 100% za 3 h 50 pri použití wallboxu s výkonom 11kW, na Wallboxe 7,4 kW potom za menej ako 6 hodín.

Tepelné čerpadlo zvyšuje dojazd
Nový elektrický Renault Kangoo Van E-Tech je vybavený klimatizáciou s tepelným čerpadlom. V prípade jeho spojenia s 22 kW nabíjačkou umožňuje rekuperovať teplo z vonkajšieho vzduchu na vyhrievanie interiéru vozidla bez využitia elektrického odporového článku spotrebúvajúceho energiu. Výkon tepelného čerpadla je optimálny v rozmedzí -15 °C až +15 °C vonkajšej teploty, čo zodpovedá rozmedzie teplôt v chladných obdobiach vo väčšine európskych krajín.

Inovácie a doplnky
Elektrický model ponúka inovácie, vybavenie a všetko pohodlie rovnaké, ako Kangoo Van so spaľovacím motorom. Ide o riešenie bočných dverí „Open Sesame by Renault“ ponúkajúce najlepší bočný vstup na trhu v dĺžke 1,45 m. Ďalej inovatívny vnútorný strešný nosič „Easy Inside Rack“ alebo multimediálny systém Easy Link s 8“ displejom. Za príplatok tiež môžete mať vyhrievané čelné sklo, sedadlá a volant.

Z praktických prvkov pre každodenný život s vozidlom je potom možné vymenovať handsfree kartu, automatickú ručnú brzdu, 3 sedadlá vpredu so sklopným prostredným operadlom tvoriacim mobilnú kanceláriu a približne 60 litrov úložných priestorov v kabíne, medzi ktoré patrí aj výsuvná priehradka „Easy Life“. Rovnako sú k dispozícii moderné asistenty riadenia poslednej generácie, ako je adaptatívny tempomat s funkciou zastavenia a systém Easy Pilot, prvý krok k autonómnemu riadeniu.

Nový Renault Kangoo Van E-Tech elektrický má tiež rovnaké praktické vlastnosti ako jeho dvojča so spaľovacím motorom, teda až 3,9 m3 nákladového priestoru (4,9 m3 v predĺženej verzii, ktorá bude k dispozícii na jeseň 2022), 600 kg užitočného zaťaženia (800 kg pri predĺženej verzii) a môže utiahnuť príves s hmotnosťou 1 500 kg.

spot_imgspot_img