spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

6 dôvodov, prečo vyraziť do Lužických hôr

Ďalší diel seriálu Počesku z produkcie Toyoty a Lexusu vás vezme do Lužických hôr. Objavili sme toľko tipov na skvelé výlety, že ich nestihnete ani za celý víkend. Vďaka nim sa do menej známych hôr v severných Čechách budete chcieť znova vrátiť.

Biele kamene
Niekedy sa im hovorí aj Slonie skaly, pretože presne takto vyzerajú. Ide o skupinu osamotene stojacich, asi 20 metrov vysokých skál. Nájdete ich asi kilometer od Jítravy na úpätí vrchu Vysoká. Vďaka ich bielej farbe a postaveniu na kraji lesa doslova žiari do diaľky. Vyšplhajte sa na ich vrch a vychutnajte si výhľad do krajiny.

Rozhľadňa Na Stráži
V nadmorskej výške 354 metrov v Sloupe v Čechách stojí 33 metrov vysoká rozhľadňa Na Stráži. Po zdolaní 150 schodov vám ponúkne na stĺpské údolie so skalnou pustovňou a súvislé pásmo zalesnených kopcov Lužických hôr na západnom a severnom obzore. Rozhľadňa pochádza z roku 2011, a tak je postavená v modernom štýle – jej oceľový tubus a kovové schodisko je pokryté smrekovým drevom, ktoré jej dodáva vzhľad, vďaka ktorému pekne zapadá do okolitého prostredia.

klárske krčma Ajeto
V sklárni Ajeto v Lindave, ktorá patrí pod slávny Lasvit, najprv zájdite na exkurziu, kde uvidíte úplne všetky fázy výroby skla a budete môcť pozorovať sklárskych majstrov v huti pri práci. Potom sa v miestnej krčme stavajte na skvelý obed, ale nezabudnite si tu tiež vyskúšať fúkanie skla „na vlastný dych“.

Päťkostolný kameň
Päťkostelný kameň je ďalšia osamotená, tentoraz čadičová skala, ktorú nájdete na okraji Penkavčieho vrchu v Lužických horách. Z kameňa je dobrý výhľad, ktorý odráža aj jeho meno, ktoré dostal pre údajnú možnosť zahliadnuť odtiaľ veže piatich kostolov v okolí. V skutočnosti sú vidieť len štyri – ten piaty môžete uvidieť z miesta pár metrov späť k turistickému chodníku.

Zrúcanina hradu Tolštejn
Neďaleko Jiřetína pod Jedlovou stojí najlepšie zachovaná zrúcanina v Lužických horách – ide o hrad Tolštejn, o ktorom prvé zmienky hovoria už v roku 1337. V čase tridsaťročnej vojny ho zničili útoky švédskeho vojska a hrad už nikdy nebol obnovený. Z pôvodného horného hradu, ktorý stával na severnom úpätí vrcholových skál, sa zachovali len nepatrné zvyšky muriva nad bývalou reštauráciou, ktorá tu vznikla v roku 1865. Gotický hrad pripomínajú aj zvyšky hradieb medzi severnou vežou a skalou, občas niekde narazíte na rydšiu schodisko.

Zrúcanina Chríbsky hrádok
Na malej skale na Jetřichovicku, ktorú dnes sčasti schováva les, stával malý hrádok. Pravdepodobne slúžil ako sídlo fojta, ktorý spravoval pridelené územie, ale zároveň ideálna skrýša na prechovanie bohatej koristi a zbraní z vojnových výprav do Saska a Lužice. Pokiaľ si chcete výlet k Chřibskému hrádku trochu predĺžiť, zhruba dva kilometre odtiaľ začína žltý turistický chodník vedúci malebnými skalnými mestami až na Tokáň.

Ako vyraziť?
Na výlety do hôr je ako stvorená Toyota RAV4 v novej verzii Adventure, ktorá je atraktívnejšia, robustnejšia a ponúka ešte väčší dôraz na schopnosti SUV. Zaviedla vás navigácia na zabudnutú nespevnenú cestu? S ravkou žiadny problém, tieto malé dobrodružstvá si s ňou dokonale užijete. Pritom má ale šetrný hybridný pohon, a tým pádom aj veľmi nízku spotrebu.

spot_imgspot_img