spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Kone liečia. Mňa, bábätká aj ľudí v paliatívnej starostlivosti, hovorí snowboardcrossařka Eva Samková

Pokiaľ to nevie celý svet, tak celá republika určite: Najrýchlejšie dievča vesmíru miluje koňa. Však aj za olympijské zlato jedného dostala. Kone sú súčasťou jej tréningu, ale aj liečby, keď príde zranenie.

„Kone sú pre mňa útek z reality. Vždy si u nich odpočiniem a vypnem. Sú pre mňa dôležití,“ zveruje sa snowboardcrossařka Eva Samková. „Myslím si, že kone liečia všetkých ľudí, ktorí sa im primotajú do cesty,“ dodáva.

Skrytú silu koní podľa nej nemusí vyhľadávať len ten, kto má preukázateľné fyzické problémy. „Kone pomáhajú liečiť psychické problémy, ale pokojne aj úplne zdravým ľuďom môžu pomôcť ustáť ťažké obdobie,“ odporúča Eva.

Právoplatná forma rehabilitácie
Najlepšie je, že takzvaná hipoterapia, ktorá sa však dnes označuje skratkou HTFE (hipoterapia vo fyzioterapii a ergoterapii), nie je ani obmedzená vekom. Pomôcť dokonca môže aj tým najmenším deťom. Ako sa to deje v spolku Caballinus, ktorého sa Eva Samková stala ambasádorkou.

Caballinus je nezisková organizácia, ktorej klientmi sú napríklad, ktoré trpia detskou mozgovou obrnou, autistickými rysmi, majú skoliózu alebo napríklad zrakovým postihnutím. Pomocou hiporehabilitácie a ďalších liečebných metód sa tu v rámci komplexnej rehabilitácie dlhodobo pomáha nielen deťom, ale prístup miestnych odborníkov celkovo zlepšuje kvalitu života v celej rodine malého klienta.

V Caballine totiž nie je hipoterapia len doplnkovou metódou, ale právoplatnou formou rehabilitácie. Pomáha sa tu aj ľuďom po úrazoch, a dokonca kone môžu uľaviť aj pri respiračných ochoreniach. Dychové svaly sa totiž podieľajú na chybnom držaní tela. Vďaka pohybu konského chrbta sa zlepší držanie tela, svaly dychového aparátu sa spevnia a zároveň sa zvýši ich výkon, a tým aj kapacita pľúc.

Deti od troch mesiacov
„Najlepšie na tom, že tu pomáhajú deťom už od troch mesiacov, ale ich starostlivosť pokračuje cez dospelých a starajú sa aj o ľudí v paliatívnej starostlivosti. Tí sa koní možno len dotýkajú, ale aj to im pomáha. Ľudia v paliatívnej starostlivosti by ale neboli nikdy schopní prísť sem za koňom, a tak treba koníka doviezť za nimi,“ vysvetľuje Eva Samková.

So spolkom Caballinus úspešnú športovkyňu spája nielen láska ku koňom a túžba pomáhať druhým, ale práve aj spoľahlivý partner pre ich cesty, ktorým sa stala Toyota. Eva Samková jazdí obľúbeným SUV RAV4, ale v Caballine potrebovali ešte výkonnejší stroj, aby v pohode uviezol aj príves s koňom. Majú preto super výkonný pick-up Hilux.

spot_imgspot_img