spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Nové modely áut budú opäť o niečo viac obmedzovať a strážiť vodiča

Mnoho z nás pozná na vlastnej koži situáciu, keď má váš spolujazdec – manželka, matka, svokra – potrebu komentovať váš štýl riadenia av niektorých momentoch do neho aj zasahovať. Podobným spôsobom sa chová k vodičom aj EÚ, ktorá vo svojej viere o potrebe páchať dobro pre všetkých zavádza nové požiadavky na vybavenie automobilov systémy bezpečnosti.

Vozidlá homologované po 6. 7. 2022 tak musia mať nainštalované systémy, ktoré majú podľa názoru európskych zákonodarcov zvýšiť všeobecnú bezpečnosť, ochranu cestujúcich vo vozidle a zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Od 7. júla 2024 nebude možné v rámci Európskej únie kúpiť vozidlo, ktoré by nebolo danými systémami vybavené.

O aké systémy sa jedná?
Inteligentná regulácia rýchlosti sledujúcej dopravné značenie upozorní vodiča na prekročenie povolenej maximálnej rýchlosti. Systém je možné zo strany užívateľa deaktivovať, avšak pri každom naštartovaní musí byť v činnosti. Rovnako nesmie byť dotknutá možnosť vodiča prekročiť stanovenú rýchlosť. „V takom prípade však môže vozidlo zareagovať obdobne ako pri neužití bezpečnostných pásov.

Osobná skúsenosť s týmto systémom je taká, že ide o veľmi obťažujúci a potenciálne nebezpečný systém. Nie je nič horšie, než keď vám, napríklad pri predbiehaní, do hlavy udrie zvuk gongu, oznamujúci, že ste prekročili 90 km/h. Deaktivácia systému vo vozidle ale môže viesť k tomu, že prestane byť aktívna hlasová navigácia, takže je nutné sledovať navigáciu na displeji, čo bezpečnosti určite nepridá.

Uľahčenie montáže alkoholového imobilizéra je prvok so štandardizovaným rozhraním, ktoré uľahčuje neskoršiu montáž alkoholových imobilizérov do motorových vozidiel. Takže triezvi spolujazdci, ktorí za vodiča dýchnu do prístroja, stúpnu na cene. Upozorňovanie na ospalosť a nedostatok pozornosti vodiča analýzou systémov vozidla posudzuje vodičovu pozornosť av prípade potrieb ho varuje. Úlohou systému Vyspelé upozorňovanie na rozptýlenosť vodiča je napomáhať mu pri koncentrácii pozornosti na existujúcej dopravnej situácii a upozorniť ho, pokiaľ je rozptýlený. Systémy sledujúce pozornosť vodiča musia byť v činnosti neustále, avšak nemôžu uchovávať informácie a poskytovať ich tretím stranám. Nesmú byť sprístupnené, a zároveň musia byť po spracovaní okamžite vymazané.

Signál núdzového brzdenia svetelne upozorňuje ostatných účastníkov cestnej premávky za vozidlom, že naň pôsobí veľká spomaľovacia sila. Detekcia spätného chodu dáva vodičovi povedomie o ľuďoch a predmetoch za zadnou časťou vozidla, pričom hlavným cieľom je zabrániť kolíziám pri cúvaní.

Jedným z najkontroverznejších bezpečnostných prvkov povinnej výbavy vozidiel homologovaných po tohtoročnom 6. júli je Zapisovač údajov o udalosti. Ten zaznamenáva a uchováva kritické parametre a informácie týkajúce sa nárazu krátko pred zrážkou, v jej priebehu a bezprostredne po nej. Dá sa prirovnať k „čiernej skrinke,“ ako ju poznáme z leteckej prevádzky. Systém zachytáva rýchlosť vozidla, brzdenie, polohu a náklon vozidla na ceste, stav a mieru aktivácie všetkých jeho bezpečnostných systémov a palubného systému eCall s napojením na linku tiesňového volania 112, aktiváciu bŕzd a relevantné vstupné parametre z palubných systémov bezpečnosti.

Zapisovač nesmie byť možné deaktivovať. Nariadenie tak stanovuje, že zaznamenané údaje môžu byť sprístupnené iba vnútroštátnym orgánom a to len na účely skúmania a analýzy nehôd. Zapisovač údajov o udalosti nesmie byť schopný zaznamenávať posledné štyri čísla identifikačného čísla vozidla ani žiadne iné informácie, podľa ktorých by bolo možné identifikovať ako vozidlo, tak jeho vlastníka alebo držiteľa. Informácie môžu byť využité v rámci technickej analýzy dopravnej nehody, ale nesmú byť použité verejne.

Čo zaznamenáva Zapisovač údajov o udalosti (EDR – Event Data Recorder):

Rýchlosť vozidla;
polohu pedála akcelerátora;
použitie brzdy;
činnosti systému ABS;
činnosti stabilizačného systému;
použitie bezpečnostných pásov;
otáčky motora;
natočenie volantu.

spot_imgspot_img