spot_img

ذات صلة

جمع

Toyota predstavila Land Cruiser Matt Black Edition

Toyota Land Cruiser je automobil, ktorý sa v mnohých...

Najpraktickejšie auto pod slnkom. A vyrába sa v Česku

Maličké, ale vo vnútri prekvapivo priestranné. Skvele sa s...

Toyota RAV4 dostáva na budúci rok nové vylepšenia

Model RAV4, ktorý je aktuálne na trhu, je už...

Nový IONIQ 6. Kontroverzný vzhľad, ktorý vzbudí emócie

IONIQ 5, predstavený pred rokom, priniesol medzi vozidlami kategórie...

Vyradenie Sparty skomplikovalo Česku boj o pätnástku v rebríčku koeficientov

Vyradenie Sparty už v 2. predkole Európskej konferenčnej ligy od Vikingu Stavanger hneď na úvod novej sezóny výrazne skomplikovalo českým klubom boj o elitnú pätnástku v rebríčku národných koeficientov UEFA. Aby si tuzemský futbal udržal reálnu nádej na posun na 15. miesto, ktoré ako posledné znamená päť zástupcov v pohároch, potreboval by ideálne vedľa Plzne mať v niektorej zo skupín aj Slaviu a Slovácko. Tím z Uhorského Hradiště získal vo štvrtok istotu, že by bol v prípade vyradenia v 3. predkole Európskej ligy v záverečnom play off Európskej konferenčnej ligy nasadený.

Česko vstupovalo do pohárovej sezóny kvôli poklesu v rebríčku po prvýkrát od ročníka 2014/15 len so štyrmi zástupcami. Sparta po štvrtkovej porážke 1:2 v Stavangeri vypadla hneď na štarte a získala iba pol bodu za domácu bezgólovú remízu. Zisk do rebríčka sa delí počtom zástupcov danej krajiny v pohárovej sezóne, v českom prípade štyrmi. Letenskí tak zapísali len 0,125 bodu.

Vyradenie Sparty je o to nepríjemnejšie, že vypadla s klubom z Nórska, ktoré je jedným z priamych súperov Česka v boji o elitnú pätnástku. Na pätnáste Švajčiarsko teraz tuzemské tímy strácajú zo 17. pozície 0,750 bodu. Traja zástupcovia v pohároch zostali po štvrtku popri Česku aj šestnástemu Grécku, Chorvátsko už má v hre len dva celky a kleslo na 19. priečku. Naopak osemnáste Dánsko, ktoré stráca na české tímy zhruba pol bodu, pokračuje v plnom počte piatich. Aktuálne sa hrá o nasadení až do nasledujúceho ročníka, pre sezónu 2023/24 už je rozhodnuté o tom, že Česko bude mať znova len štyroch zástupcov.

Z trojice zvyšných českých klubov má istotu účasti v skupine zatiaľ iba Plzeň. Úradujúci český šampión v 2. predkole Ligy majstrov po dvoch výhrach vyradil HJK Helsinki a zahrá si minimálne hlavnú fázu Európskej konferenčnej ligy. Viktória ale môže postúpiť aj do skupiny lepšej súťaže, v 3. predkole Ligy majstrov ju čaká Šeriff Tiraspol.

Českí futbalisti poskočili v rebríčku FIFA o jedno miesto
Slovácko a Slavia zatiaľ istotu skupiny nemajú. Tím z Uherského Hradiště potrebuje uspieť aspoň v jednom z dvoch dvojzápasov, ktoré ho čakajú. Slovácko ako víťaz domáceho pohára vstúpi do kvalifikácie až v 3. predkole Európskej ligy, v ktorom ho čaká Fenerbahce Istanbul. Pokiaľ tureckého favorita vyradí, zaistí si minimálne skupinu Európskej konferenčnej ligy.

V prípade, že by moravský celok vypadol, presunul by sa do záverečného predkola Konferenčnej ligy. Po štvrtkových výsledkoch má Slovácko istotu, že by v ňom bolo ako posledné nasadené a vyhlo by sa papierovo najsilnejším súperom. Tím z Uhorského Hradiště totiž bude v osudí figurovať vo dvojici s Fenerbahcom, ktoré má vyšší koeficient, pretože UEFA kluby rozlosuje vo všetkých súťažiach do 4. predkola ešte predtým, než začne 3. predkolo.

Ak by Slovácko cez Fenerbahce postúpilo, v záverečnom predkole Európskej ligy by narazilo na jeden celok zo sedmičky Gent, Austria Viedeň, Hearts, Omonia Nikózia, Sivasspor, Dnipro a Silkeborg.

Nasadená bude pri žrebe záverečného predkola aj Slavia, ktorá ako ligový vicemajster hrá Európsku konferenčnú ligu. Pražania v 2. predkole vyradili gibraltárskeho outsidera St Joseph’s a o kolo ďalej ich čaká Panathinaikos Atény. Červenobieli na rozdiel od Slovácka nemajú možnosť opravy a na ceste do skupiny musia zdolať troch súperov. Rovnako ako celok z Uherského Hradiště budú pri žrebe figurovať vo dvojici.

Papierovo najťažšími súpermi v 4. predkole Európskej konferenčnej ligy by pre Slaviu a Slovácko boli Nice, Anderlecht Brusel, Antverpy, Guimaraes či Twente Enschede s českými reprezentantmi Michalom Sadílkom a Václavom Černým. Do úvahy pripadá aj Trnava, ktorá by ale musela najprv vyradiť Čenstochovú s aktuálne zraneným obrancom Tomášom Petráškom. Až na Nice budú medzi nenasadenými vždy dvojice súperov z 3. predkola.

spot_imgspot_img